Kriteria výběru pracovního stolu pro školáka aneb záda bolí v každém věku

standswood_detsky_pokoj

 

Obvykle, když je řeč o pracovním prostředí, člověku automaticky na mysl vymane kancelář nebo pracovní kout dospělého člověka. Největší pozornost by však měla být věnována pracovnímu zázemí dětí. Výběr správné dětské sestavy je zásadní pro prevenci jeho možných zdravotních potíží v dospívání i dospělosti.

 

standswood_detsky stul 2  

Jak a kdy vybírat dětský stůl? 

Nejčastěji dochází k výběru pracovního stolu pro dítě v předškolním věku před zahájením školní docházky nebo později při výměně vzhledem k růstu dítěte. Výběru stolu bychom měli věnovat náležitou pozornost a odpovědět si zejména na těchto několik otázek:

 • kolik peněz chci nebo mohu investovat do psacího stolu pro své dítě?
 • kde bude pracovní stůl umístěn? (volně v pokoji, v rohu, u stěny?)
 • bude tento stůl užívat jen jedno dítě?
 • kde je nejlepší zdroj přírodního světla?
 • kde je nejblíže dostatek elektrických zásuvek?
 • bude to jen psací nebo zároveň i stůl pro počítač/notebook?
 • chci stůl s pevnou výškou nebo tzv. rostoucí psací stůl?

 

Rozhodují peníze nebo zdraví?

Nejdražší, ale stůl s nejdelší životností, je přírodní stůl z masivu. Materiály jako plast, dýha, barvy uvolňují zdraví škodlivé látky jako například ftaláty. Některé z velké skupiny ftalátů mohou negativně ovlivňovat psychický vývoj (emoční nestálost, agrese, poruchy pozornosti aj.) i fyzický stav dítěte (alergie, ekzémy, negativní vliv na endokrinní systém aj.).

Stůl nevybíráme podle věku dítěte, ale podle jeho výšky, proto je vhodné stůl vybírat přímo s dítětem a dohlédnout na správnou výšku stolu.

Hlavním kritériem je, aby dítě při sezení celými chodidly dosáhlo na podlahu. Optimální výška stolu nastavuje správné držení těla a preventivně zabraňuje potížím nejen s páteří, ale například i s bolestí hlavy. Výškově i sklonem nastavitelný tzv. rostoucí psací stůl můžeme zvažovat třeba pro dítě, které se více věnuje výtvarné činnosti, nebo plánujeme větší investici do pracovní stolu dítěte, až povyroste, nebo až bude mít samostatný pokoj a tím více prostoru. Dítě má obvykle větší požadavky na místo, proto by deska pracovního stolu měla být dostatečně velká (s ohledem na to, zda stůl bude jen psací nebo na něm bude umístěn i počítač/notebook).

 

Na co nezapomenout?

 • ke stolu patří židle, která by měla mít nastavitelnou výšku sedáku a područek i úhel zádové opěrky
 • odbýt bychom neměli ani koupi stolní lampy, která by měla mít nastavitelný jas
 • stejně jako dospělý i dítě potřebuje k psacímu stolu různé boxy, kontejnery, šuplíky, stojánky, aby si již brzy zvyklo na nutnost mít na stole pořádek a systém
 • v pracovním koutku dítěte by neměla chybět nástěnka a jiné doplňky dle výběru dítěte
 • při výběru stolu, židle i doplňků je nutné komunikovat s dítětem, které má právo si vybrat, co se mu líbí, pak se bude více těšit a bude spokojenější
 • i pro dítě platí obecné zásady popsané v minulém článku “Proč se mám zabývat pracovním prostředím?”

 

Vytvořit pracovní prostředí pro dítě není jednoduché, ale čas tomu věnovaný i vynaložené peníze jsou velmi dobrou investicí do budoucnosti dítěte.

 

 

MUDr. Dagmar Vránová

http://www.mudrdvranova.cz/