V podnikání nám pomáhají tyto 4 nástroje

Rozhodnutí začít podnikat může být podloženo různými motivy - ztrátou zaměstnání, změnou poměrů v rodině, chuť se osamostatnit nebo něco svého vybudovat a třeba i sen vydělat lepší peníze. Není to jednoduchý krok a každý má na situaci zcela odlišný pohled, vycházející z nabitých zkušeností. Mezi nutné předpoklady dobrého výsledku patří bezesporu dovednosti, chuť na sobě pracovat a zlepšovat se, orientace na cíl, psychická odolnost a zvládání každodenního pracovního náporu. Proto, aby se podnikatel či freelancer se všemi nástrahami a výzvami podnikání dokázal poprat, může využít v dnešní době mnoho nástrojů, metod a návyků. O několika z těch, které pomáhají nám, nich se zmíníme i v tomto článku.

 

Nadhled

Jedna z pouček říká - nepracujte ve firmě, ale na firmě! V praxi to znamená, že je potřeba se na své podnikání podívat z dostatečné perspektivy a svou firmu (a to platí i v případě podnikání jako OSVČ) vidět jako platformu, která má umožnit naplnění konkrétních cílů.

Naše počáteční vize zcela jistě nemluví o tom, že bychom měli být  sami zaměstnanci ve svém podnikání. Chceme přece víc! Máme motivaci být svobodní, dělat věci po svém tak, jak je máme rádi a budovat něco většího, než jsme my sami. Proto je nutné poodstoupit a získat nadhled.

Myslenkova_mapa_karta

Pro získání nadhledu fungují jako skvělý nástroj tzv. myšlenkové mapy. Pokud jste se s nimi dosud nesetkali, vřele doporučujeme si je vyzkoušet a zavést do svého pracovního dne. Na trhu existuje řada kurzů, které vám pomohou si tuto techniku osvojit, nicméně zjednodušemně řečeno - myšlenková mapa je v podstatě osnova, jakou znáte z knížek, jen zapracovaná do grafické podoby. Její obrovskou výhodou je vizualizace. Při zápisu formou myšlenkové mapy totiž zapojujeme více kreativní pravou mozkovou hemisféru. Najednou vidíme určité souvislosti v jiném světle a kontextu, než při běžném zápisu formou např. odrážek.

Výstupem pak bývá mnohem plastičtější náhled na každou situaci, problém nebo třeba projekt, který takto rozepíšete.

 

Inboxy

Inbox je místo, kam odkládáme veškeré vstupy, které nás každý den zahltí. Kromě různých dokumentů stále častěji zpracováváme další vstupy - mail, sms, messenger, telefonáty, atd. To vše jsou inboxy.

standswood_image_vol-4-105

Zaveďte si schránku, do které budou tyto informace padat a kde je vždy najdete. Tuto myšlenku jednoduše popisuje David Allen ve své knize Mít vše hotovo. Někdo má raději elektronický způsob zpracování, jiný dá přednost tužce a papíru. Tak jako tak se doporučuje každý den všechny své inboxy vyprázdnit a zpracovat, což je v životě běžného podnikatele téměř utopická představa. Mnohdy jsme rádi, když tak učiníme jednou týdně. Z toho důvodu je dobrým zvykem mít zavedený jednoduchý systém připomínek.

Proto jsme vyrobili Stojan na telefon a karty. Když soustředěně pracujete, máte jednoduchý přehled o displeji telefonu a přitom poznámkový papír a tužku hned po ruce.

Na karty si můžete psát vše, co vás napadne - záznamy z telefonátů, nákupní seznam, úkol kolegovi nebo třeby výše uvedenou myšlenkovou mapu. Poté, co kartu popíšete, zastrčte jí dozadu na konec štosu a:

  • získáte klid, že o informace nepřijdete a víte kde je hledat
  • nebudete mít danou informaci stále na očích = nebude vás rozptylovat
  • ve stojanu zůstane další čistá karta pro rychlý záznam dalšího vstupu

 

Popravdě, zatím jsme nenarazili na rychlejší a efektivnější cestu, která by nám na jednoduché připomínky fungovala lépe.

 

Postavte si monitor do správné výšky - šetříte tím svá záda a oči

Doba notebooků a tabletů sebou přinesla jeden vcelku opomíjený aspekt sedavé práce - hrbení se! Pokud jste zvyklí celý den pracovat na notebooku, tak nám jistě v tomto směru dáte za pravdu - sezení na židli u stolu a neustálé hledění dolu je poměrně nepřirozenou polohou. Krční páteř by o tom mohla vyprávět, o očích nemluvě.

standswood_advertia_predani_vybava_kancelare-4

Podstavce pod monitor ušetří 2 balíky kancelářského papíru, kterými má řada lidí monitor podepřený, ale především pomůže umístit monitor do správné výšky a poskytne prostor pro odložení klávesnice, notebooku či jiných médií a díky tomu máte pracovní plochu před sebou neustále volnou, neboť vše nepoužívané jednoduše zastrčíte pod stojan.

 

Focus time

standswood_image_vol-4-80

Někdo tomu říká časové zóny. Jde o bloky, které si vyhradíte na konkrétní úkol či práci. Dáte čistý focus jen na tuto aktivitu. Vypnete mobil a jiné rušiče, zavřete dveře před domácími a jinými mazlíčky a zkrátka pracujete na konkrétní věci. Doporučujeme maximálně 1,5 hodinový cyklus s následnou 20 minutovou přestávkou. Uvidíte, jednak kolik práce stihnete, a dvanak s jakým pocitem půjdete od stolu! 

Co říci závěrem - náš SET Podnikatel je jednoduchou sestavou, která má za úkol pomoci nastavit základní prostředí na vašem pracovním stole, aby bylo vše na dosah ruky. Cílem je především estetická funkčnost, to znamená aby vám naše doplňky nejen pomohly ulehčit každodenní práci, ale aby to také k něčemu vypadalo. Držíme palce!